Sabah 10’dan Önce İşe Başlamak Bilimsel Olarak Bir İşkence !

Modern çağda yaşanılan kabusa eşdeğer bir işkence; “sabah saat 10’dan önce çalışmaya başlamak”…

Oxford Üniversitesi’nde araştırmacı olan Dr. Paul Kelley, çalışan insanların büyük bir bölümünün yaptığı şekilde saat 10’dan önce uyanmanın ve işe başlamak zorunda kalmanın aslında bizlere işkence yaptığını gösteren çalışmalarını açıkladı.

Araştırmacılara göre bu durumun başlıca nedeni, vücudumuzun Sirkadiyen (24 Saatlik) Ritim olarak bilinen biyolojik zamanlayıcılarla, diğer bir deyişle doğal vücut saatimizle çalışmasıdır.

Vücudumuzun saatleri; enerji düzeylerimiz, hormon üretimimiz, zaman algımız ile birlikte beyin aktivitemizi düzenleyen bir döngüye genetik olarak önceden programlanmıştır.

Bununla birlikte 18. yüzyılın sonlarında, bildiğimiz gibi 8 saatlik iş günü, insan vücudunun doğal saatini dikkate almadan uygulanmıştır. 7/24 fabrika verimliliğini en üst düzeye çıkarma ihtiyacına göre tasarlanmıştır.

Bunun aksine bedenlerimiz, iş verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için günümüzde kullanılan modern zaman stratejilerinin tersine, güneş ışığının günlük döngüsüne göre evrimleşmiştir. Bu nedenle, araştırmacılar her gün saat 10’dan önce bir iş gününe başlayarak kendimize bilimsel olarak işkence yaptığımızı söylüyorlar. Doğal olmayan bir şekilde 24 saatlik ritmimize müdahale ettiğimizi, böylece zihnimizin ve vücudumuzun dengesini birçok farklı yönden bozduğumuzu belirtmektedirler.

Araştırmacı Dr. Paul Kelley İngiliz Bilim Festivali’nde:

Uykudan yoksun bir toplumumuz var ve bu uluslararası bir sorundur. Her beden işkence çekiyor ve çekmemeleri gerekir” dedi.

Dr. Paul Kelley’nin düşüncesi, İngiltere’de okulların başlangıç saatlerini sabah 8.30’dan 10.00’a çekmek ve öğrencilerin davranışlarındaki değişiklikleri izlemekti. Bu teori bir okulda test edildi ve sınav dönemini de içeren belirli bir süre sonrasında, okul hayatının farklı yönlerinde olumlu sonuçlar alındı. Okula devam etme seviyeleri ve okulun genel verimliliğinin yanı sıra öğrencilerin notları da bu deneme süresi boyunca önemli ölçüde arttı.

Araştırmacılar, bu ilkelerin iş yerleri de dahil olmak üzere toplumun farklı alanlarında büyük gelişmeler görebilmek için denenmeye değer olduğunu iddia ediyorlar. Kahveyi tek kurtarıcıları olarak gören aşırı yorgun ve aşırı çalışmış insanlardan, günün ilerleyen saatlerinde çalışmaya başlayıp doğal olarak üretken ve daha çok odaklanmış bireylere doğru devasa bir değişim olacağına inanıyorlar. Bu da biyolojik olarak gerektiğinde uyumuş ve uykusunu almış bireyler anlamına gelmektedir.

Dr. Paul Kelley, her sabah saat 10’dan önce çalışanlarını çalışmaya zorlayan işverenlerin, uzun vadeli sağlık riski taşıyan duygusal ve fiziksel zorlamalara katkıda bulunduklarını iddia ediyor.

Eğer çalışma biçimleri düzenlenirse bu sağlık riskleri çarpıcı biçimde değişebilir ve iş dünyası genel olarak daha mutlu bir yer olmanın yanı sıra daha üretken de olabilir.

For English version and details:

http://truththeory.com/2017/01/10/starting-work-10am-biological-torture-scientists-say/?utm_source=TM

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın