Kuantum Vakumunda Çığlığınız Duyulmaz !

Kuantum mekaniğine göre, vakum aslında boş değildir. Vakum; kuantum dalgalanmaları olarak bilinen garip sinyallerle doludur. Bunlar, kısa bir an için var oluşun içinde ve dışında yanıp sönen kuantum enerjisi ve parçacıklarıdır.

Araştırmacılar teorik dalgalanmaları doğrudan tespit ettiklerini iddia ettiler. Şimdi aynı ekip, vakumun kendisini manipüle ederek boşluktaki bu tuhaf sinyallerde olan değişimleri tespit edip bir adım daha ileri gittiklerini söylüyorlar.

Bu sonuçlar teyit edilirse araştırmacıların kuantum alanını; müdahale etmeden gözlemleme, inceleme ve test etmeyi bir şekilde başardıkları anlamına gelir. Bu çok önemlidir çünkü kuantum mekaniğiyle ilgili en büyük problemlerden birisi, kuantum sisteminin her ölçüldüğünde ve  gözlemlendiğinde zarar görmesidir. Burada kuantum vakumu devreye girer.

Heisenberg’in belirsizlik ilkesi, bir vakumun boş olmadığını, aslında kendi garip enerjisiyle uğuldadığını ve rastgele görünen ve yok olan partikül-anti partikül çiftleri ile dolu olduğunu ifade etmektedir. Bunlar fiziksel maddeden çok ‘sanal‘ parçacıklara benzemektedir, bu nedenle normalde onları fark edemezsiniz. Ancak görünmez olsalar da gerçek dünyayı ustaca etkilerler.

2015 yılında Almanya Konstanz Üniversitesi’nden Alfred Leitenstorfer liderliğindeki bir ekip, bunların hafif dalga üzerindeki etkilerini gözlemleyerek bu dalgalanmaları doğrudan tespit ettiklerini iddia etti. Vakuma sadece birkaç femtosaniye süren süper kısa lazer atımı yaptılar ve ışığın kutuplaşmasında ufak değişiklikler gördüler. Bu değişikliklerin doğrudan kuantum dalgalanmalarından kaynaklandığını söylediler.

Bu kez, ışık fotonlarını emip büyüterek bu değişikliklere bakmak yerine “zaman alanındaki ışık” üzerine çalıştılar. Tuhaf geliyor ancak vakum içinde boşluk ve zaman aynı şekilde davranmaktadır. Bu nedenle bir tanesini inceleyerek diğeri hakkında daha fazla şey öğrenmek mümkündür.

Ekip şimdi tekniklerinin ne kadar doğru olduğunu ve bu teknikten ne kadar şey öğrenebileceklerini test etmektedir.

For English version and details please check:

http://www.sciencealert.com/physicists-say-they-ve-managed-to-manipulate-pure-nothingness

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın