Hiç İki Kar Kristali Benzer Olabilir Mi?

Kenneth G. Libbrecht, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde fizikçi olarak çalıştı ve laboratuvarında “özdeş ikiz” kar kristali oluşturmanın bir yolunu buldu.

Her kar kristali atmosferin bir ucundan diğer ucuna giderken farklı türbülanslarla karşı karşıya kaldığından, her bükülme, dönüş ve düşüş benzersiz bir simetriye sahip olmalarına neden olur. Ancak, denklemden doğanın değişkenliğini çıkarırsanız bu buzlu çiçekler artık “benzersizlik” arz etmezler.

İki kar kristali kaynağının, birbirine bitişik olarak yerleştirilmesi ve aynı koşullar altında büyütülmesi ile Dr. Libbrecht, neredeyse aynı karmaşık şekil ve desenlere sahip iki kar kristali yaratabileceğini keşfetti. Bunlar, tesadüfi oluşacak kadar çok benzerler ancak son moleküllerine dek tam olarak aynı değillerdir.

Sıcaklık ve nemi ayarlayarak tasarımları değiştirilebilir, geniş bir desen dizisi oluşturulabilir. Onları minik kar kristallerini yakalamak için özel olarak tasarlanmış bir foto-mikroskop yardımıyla fotoğrafladı.

-10 derece santigrat, düz plakalı donmuş kristaller oluşturur.

-2 derece santigratta, üçgen kar kristalleri yapabiliyor.

Kristalleri yüksek nem seviyeleri altında büyütürse alışılmadık yan dallar ortaya çıkıyor.

Sürpriz bir şekilde laboratuvarda yetişen kar tanelerinin, üzerine yerleştirildikleri cam yüzeyde büyümediğini keşfetti. Bunun yerine,  daha çok mantar benzeri mikroskopik yumrular halinde filizleniyorlar. Sentetik kar kristallerinin büyümesi 15 dakika ile 1 saat arasında sürebiliyor.

Dr. Libbrecht, bu benzer kar kristali oluşumu konusunda “Herhangi bir fizik yasasını ihlal etmedik, bir kaçamak bulduk” demiştir.

For English and details please check: https://www.nytimes.com/2016/01/23/science/who-ever-said-no-two-snowflakes-were-alike.html?smid=fb-nytscience&smtyp=cur&_r=0

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın