Dünyanın İlk ve Tek Metalik Hidrojen Örneği Kayboldu

Geçen ay, Harvard Üniversitesi’nden fizikçiler hidrojeni metal haline dönüştürdüklerini yani metalik hidrojen elde ettiklerini iddia etmişlerdi. Bu durum araştırmacıların 80 yıldan uzun bir süredir mücadele ettikleri bir sorundu.

Sadece malzemeyi oluşturmakla kalmadılar aynı zamanda laboratuvarda istikrarlı bir şekilde metalik hidrojen muhafaza edebilen ilk kişiler oldular. Bu da onu dünyanın herhangi bir yerindeki tek özel numune yapıyordu. Ancak şimdi ekip onu kaybettiklerini söyledi.

Metalik hidrojen, mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda ve bir tür mengene biçiminde olan iki elmas arasındaki inanılmaz derecede yüksek basınçlarda muhafaza edilmekteydi. Ancak bir hafta önce yapılan ileri seviye testler, elmasın kırılmasına ve mengene sisteminin bozulmasına neden oldu ve araştırmacılar metalik hidrojenin izini bulamadılar.

Bu, malzemenin yok olduğu anlamına gelmiyor; numune yalnızca 1.5 mikrometre kalınlığında ve 10 mikrometre çapında olup insan saç telinin 1/5’i çapındaydı. Bu yüzden bir yerlerde hala kararlı ama kayıp olması mümkündür.

Ancak aynı zamanda elmas mengenenin basıncındaki değişim sonucu, hidrojen gaza dönüşebilir. Bu da maddenin oda koşullarındaki basınçta dengeli olmayacağı anlamına gelmektedir.

Öyleyse neden metalik hidrojen bu kadar önemli?

Adından da anlaşıldığı gibi, malzeme hidrojenin metalik formudur. Hidrojen, evrende en iyi incelenebilen elementlerden biridir. Doğal halinde kesinlikle bir metal değildir. Bu doğal haliyle parlak olmaz ve elektriği iletmez.

O zamandan beri, bilim adamları laboratuvarda metalik hidrojen yapmaya çalışıyorlar – bu korumak zorunda oldukları yüksek basınçlardan dolayı zor bir iştir.

Metalik hidrojenin, süper bir iletken olması ve dirençsiz olarak elektriği iletmesi gibi oldukça çılgın ve yararlı özelliklere sahip olduğu tahmin edilmektedir. Malzeme aynı zamanda bağlarında depoladığı muazzam enerji sayesinde “keşfedilen en güçlü roket itici” olarak kullanılabilir.

For English and details pleasee check:

http://www.sciencealert.com/the-world-s-only-metallic-hydrogen-sample-has-disappeared

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın