MIT Suyu Kaynama Noktasında Dondurmayı Başardı

Suyun kaynama noktası aynı zamanda suyun donma noktası da olabilir mi?  Evet bu mümkündür ve MIT bilim insanları bunu başardılar.

Basınç yasalarına aşina olan veya dağlarda yemek pişirmeyi deneyen herkes, suyun farklı basınçlara maruz kaldığında kaynama ve donma noktalarının değiştiğini bilir. Normalde bu etki küçüktür ve yalnızca bir kaç derece farklılıklara neden olur.

MIT’deki araştırmacılar, suyun su moleküllerinin kendisinden biraz daha büyük bir alana sığabileceği kadar küçük bir alana yerleştirilmesi durumunda, donma noktasının kaynama noktası üzerine çıkabileceğini keşfetti. Bu da karbon nano tüpleri vasıtasıyla yapılmaktadır.

Ekip, “Etki birilerinin tahmin ettiğinden çok daha fazla” dedi. Etkiler ayrıca beklenmedik bir yöndeydi; araştırmacılar donma noktasının düşeceğini öngörmüşlerdi.

Yüksek donma noktası nedeniyle, bu teknoloji suyun yüksek iletkenliğinin ve buzun oda sıcaklığındaki stabilitesinin avantajından faydalanarak buz telleri yapmak için kullanılabilir. Dr. Strano, bu uygulamanın özellikle bizlere oda sıcaklığında çok istikrarlı su kabloları sunabileceğini belirtmiştir.

Bu süreç hakkında hala bilinmeyen pek çok şey vardır. Bunların başlıcası; suyun tüplere nasıl girdiğidir, araştırmalar bu deney için suyu tüplere yerleştirdi ancak karbon nano tüpler su itici olarak bilinmektedir ve tüplere suyun girişini lojistik anlamda açıklamak zordur.

Dr. Strano ayrıca, “buz” kelimesinin tüplerdeki suyu tanımlamak için kullanılamayacak kadar hassas olduğunu da belirtmektedir. Su katıyken moleküler düzeyde buzun kristal yapısına sahip olmayabilir.

For English and details please check:

http://bigthink.com/scotty-hendricks/ice-when-there-should-be-fire?utm_source=scienceexplorer&utm_medium=social&utm_campaign=partner

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın