Güneş Enerjisi Yeni Bir Yöntemle Kış İçin Depolanabiliyor!

Yeni bir yöntemle güneş enerjisi, kimyasal enerji formunda depolanabilmektedir ve evlerde, binalarda yenilenebilir enerjinin kullanımını arttırmaya yönelik önemli bir adım olabilir.

İsviçre Malzeme Bilimi ve Teknolojisi Laboratuvarlarındaki (Empa) araştırmacılar yaz sıcaklığını depolayan ve kış soğuğunu dengelemek için bunu kullanan yeni bir teknoloji geliştirdiler.

Depolama yönteminde, kimyasal enerji formunda yakalanan güneş enerjisi daha soğuk aylarda kullanım için sonradan serbest bırakılır. Enerjiyi kimyasal olarak depolamak, diğer yaklaşımlara göre daha uzun bir ömür sağlar. Sistem, yaygın malzeme ve ekipmana dayandığından bunu uygulamak için maliyet oldukça düşüktür. Evlerde ve binalarda yenilenebilir enerjinin kullanımının artırılması yönünde önemli bir adım atılmasını sağlayabilir.

Empa’nın sistemi ısıyı kimyasal enerji formunda depolar. Gizli bileşen ise sodyum hidroksit olup çamaşır sodası olarak da bilinir.

Kurulum iki ana bileşenden – kimyasalları muhafaza eden plastik depolama tankları ile  ısıyı yüklemek ve boşaltmak üzere tasarlanmış bir ünite – oluşmaktadır. Depolama tankları su ile karıştırılmış sodyum hidroksit içerir. Isı yükleme işlemi sırasında, güneş enerjili bir termal toplayıcı gibi yenilenebilir bir kaynaktan toplanan ısı enerjisi, sodyum hidroksit çözeltisine yönlendirilir. Çözelti ısıyı absorbe ederken su buharlaşır.

Sodyum hidroksit çözeltisi daha konsantre hale gelir ve aylarca ya da yıllarca bu şekilde depolanabilir. Dahası, ısı depolama kapasitesi bir sıcak su tankından 5 kat fazladır ve ısıyı depolamak için gereken alanı büyük ölçüde azaltır.

Yoğunlaştırılmış çözeltiye tekrar su ilave edildiğinde emilen ısı açığa çıkar. Bu ısı, borular vasıtasıyla binaların ana ısı sistemine taşınabilir.

Empa, yaklaşık 1 yıldır güneş enerjisi ile çalışan sistemin bir prototipini hazırladı. Bir gün gelecekte ev sahipleri, kışın gelen ısıtma faturalarından tasarruf etmek için bu yeni teknolojiyi kullanabilecekler.

For English and details please check: 

www.seeker.com/new-technology-bottles-up-summer-heat-for-winter-use-2216740448.html

Çeviri: N.S

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın