DNA Dünyanın Tüm Verilerini Bir Odada Saklayabilir

İnsanlığın bir veri saklama sorunu var: Son 2 yılda geçmişe göre daha fazla veri yaratıldı. Bu bilgi seli, sabit disklerin onu muhafaza etme kabiliyetini yakında geride bırakabilir.

Araştırmacılar, şimdiye kadar icat edilmiş en yüksek yoğunluklu, büyük ölçekli veri depolama şemasını oluşturmak için DNA’da dijital veriyi kodlamanın yeni bir yolunu bulduklarını bildiriyorlar. 215 petabaytı (215 milyon gigabayt) tek bir DNA gramında depolayabilen sistem, prensip olarak insanlar tarafından şimdiye kadar neredeyse bir çift kamyon boyutundaki ve ağırlığındaki bir alanda kaydedilmiş her bit veriyi, saklamış olabilir. Ancak teknolojinin geleceği, maliyetine bağlı olabilir.

DNA’nın dijital verileri depolama konusunda birçok avantajı vardır. Ultrakompakttır, serin, kuru bir yerde saklanırsa yüz binlerce yıl devamlılığı olabilir. İnsanlar DNA’yı okuyup yazabildiği sürece, DNA’daki bilgiyi de çözebilirler. DNA zamanla kasetler ve CD’ler gibi bozulmayacak ve eskimeyecek. Bir yüzeydeki atomları tek tek manipüle etmek gibi diğer yüksek yoğunluklu yaklaşımlardan farklı olarak, yeni teknolojiler aynı anda ve büyük miktarda DNA yazabilir ve okuyabilir, böylece DNA’nın ölçeklendirilmesini sağlayabilir.

Bilim adamları, 2012’den beri DNA’da dijital veri depoluyorlar. O tarihlerde Harvard Üniversitesi genetik uzmanı George Church, Sri Kosuri ve meslektaşları, DNA’nın dört harfli alfabesinin dizilimleri olan A, G, T ve C’den oluşan iplikleri kullandılar, 52.000 kelimelik bir kitabı kodlamak için binlerce DNA parçasında bu veriyi dijital şekilde 0 ve 1’lere dönüştürdüler. Bununla birlikte, hazırladıkları özel kodlama şemaları nispeten verimsizdi ve 1 gr DNA’da sadece 1,28 petabayt depolayabiliyorlardı. Diğer denenen yaklaşımlar daha iyi sonuç vermiştir. Fakat hiçkimse, DNA’nın gerçekten saklayabileceğini düşündükleri verinin yarısından fazlasını bile yani DNA nükleotidi başına 1.8 bit veriyi bile depolayamadı.

For English version and details please check:

http://www.sciencemag.org/news/2017/03/dna-could-store-all-worlds-data-one-room?utm_source=sciencemagazine&utm_medium=facebook-text&utm_campaign=dnadata-11475

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın