Yeni Sihirli Malzeme Cildinizdeki Gözenekler Gibi Davranıyor

“Auxetic” malzeme, sıcak olduğunda açılan ve soğuk olduğunda kapanan tekstil malzemesi oluşturmak için kullanılabilir.

Peki Bu “Auxetic” Malzeme Nedir?

Malzemelerin temel özelliklerinden olan Poisson oranının, negatif saptandığı durumlarda bu malzemeler “auxetic” olarak adlandırılmaktadır.

Sadece tek bir gömleğe sahip olduğunuzu düşünün. Soğuk olduğunda, malzeme daha da kalınlaşarak sıcaklığı içerde tutar. Yaz aylarında ise açılır ve deliklerinden içeriye ufak bir esintinin girmesine izin verir. Bu; Massachussetts Institute of Technology’nin Self-Assembly Laboratuvarında geliştirilen ve “aktif auxetic” olarak adlandırılan yeni bir meta-malzemenin olası bir uygulaması niteliğindedir.

Auxetic’ler, x ve y eksenleri boyunca aynı oranda büyüyüp küçülmek üzere tasarlanmıştır. Self Assembly Laboratuvarı’nın bu yeniliği, herhangi bir motor gücü veya insan etkileşimi gerektirmediğinden dolayı oldukça farklıdır. Sıcaklık gibi dış uyarıcılara aktif olarak tepki verir ve faydalı şekillerde tepki vermek üzere “programlanabilir”.

Aktif auxetic’ler, böyle bir yenilikle ilgilenen moda tasarımcılarına ve sanatçılara çok fazla potansiyel sunmaktadır. Self-Assembly Labr. yöneticisi ve kurucusu Skylar Tibbit, The Creators Project’e “Aktif materyallerin modada bir mirası var” dedi. “Hussein Chalayan, Issey Miyake veya Suzanne Lee’ye bakarsanız büyüyen, dönüşen, uyarlanan, katlanabilen, kendinden katlı yeni materyaller görürsünüz. Bu malzeme de bunlara bire bir uyacaktır. Ama aynı zamanda yüksek performanslı kıyafetler de var. Akıllı giysiler; elektronik ve algılayıcılara, pillere ve motorlara sahip giyilebilir cihazlar ve tekstiller olma eğilimindedirler. Ancak bence bu, akıllı giysilerin daha materyalist bir versiyonuna işaret ediyor” dedi.

Programlanabilir malzemeler emekleme aşamasındadır, ancak aktif auxetic’ler, Self Assembly Laboratuvarının, bilim-kurgu filmlerindeki deri giysilerin bir sonraki adımıdır.

For English version and details please check:

https://creators.vice.com/en_us/article/mits-new-magic-material-acts-like-the-pores-on-your-skin?utm_content=inf_256_3703_2&utm_source=wildhair&utm_medium=fijifrost&tse_id=INF_ecbd3a80f3a011e6a03c354c456e1db2

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın