Mars Kolonisi Kuracaklar Vücutlarını ve Zihinlerini Radikal Olarak Değiştirmeli !

Mars üzerinde koloni kurulması planlanırken ilk koloninin özellikleri nasıl modifiye edilecek?

2016’da iki astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaklaşık bir yıl süren çalışmalarını tamamladı. NASA’dan Scott Kelly ve Rusya’dan Mikhail Kornienko’nun fiziksel ve psikolojik sağlıklarındaki değişiklikler yakından incelendi.

NASA, bu misyonu “Mars Yolculuğu“nun parçası olarak sunmakta ve 2030’lara doğru insanları Kızıl Gezegene göndermeyi ummaktadır. Ancak, bir Mars’taki kolonide düşünülmesi gereken pek çok şey vardır; yani Dünya üzerinde, oradaki parametreleri taklit etmek imkansızdır.

Polonya’nın Rzeszow kentindeki Bilişim Teknolojisi ve Yönetimi Üniversitesinde’n bilişsel bir bilim insanı olan Konzert Szocik şunları söyledi:

“Mars ortamını yeniden yapılandırmak için oradaki fiziksel ve çevresel koşulları aynen taklit edemiyoruz, yani o gezegene özgü mikrogravitasyon veya radyasyona maruz kalma gibi özelliklerden bahsediyorum. Dolayısıyla orada yaşayacak insanlar üzerindeki fiziksel ve biyolojik etkileri tahmin edemiyoruz”.

Szocik, zor koşullarda yaşama alışmış bireylerin, Mars’ın araştırılması için en uygun kişiler olabileceğini önermektedir. Dolayısıyla bu, uzay istasyonunun veya Antarktika’nın eğitim için yararlı yerler olmayacağını söylemek değildir. Ancak, Kızıl Gezegene gidiş öncesinde insanların bedenlerini ve zihinlerini bir adım daha ileri götürmenin gerekli olabileceğini savunuyor.

Bir kriz anında, duygusal tepkileri azaltmaya yardımcı olabilmek için ilaçlı bir tedavi veya insan duyularını elektronik olarak güçlendirmeyi öneriyor. Tabii ki, bunun tam olarak nasıl yapılacağı hala bir bilim kurgudur.

Szocik ayrıca, Mars’ta üreme konusunda da endişeli çünkü sadece teknolojik ve tıbbi destek sistemine ihtiyaç duymaktan öte, aynı zamanda aynı soydan çiftleşme riskini de ortadan kaldırmak gerekiyor. Ona göre en az 500 yetişkinden oluşan bir popülasyon olmalıdır. Sadece bu da değil, tıbbi yetkililer hastalıktan kaynaklanabilecek muhtemel ölüm oranlarını nasıl azaltacaklarını dikkate almalıdır, olası teknolojik başarısızlıkların ve başka faktörlerin yanında Kızıl Gezegendeki radyasyonun da nasıl indirgeneceği düşünülmelidir.

For English version and details please check:

http://www.livescience.com/58229-mars-colonists-need-to-alter-body-mind.html?utm_source=facebook&utm_medium=social

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın