Arka Bahçemizde “Venüs 2.0” Denilen Bir Gezegen Keşfedildi

Uluslararası gök bilimcilerden oluşan bir ekip, kendi Güneş Sistemi’mizdeki başka bir karasal gezegene benzeyen ve bizim sistemimiz dışında kalan ve Venüs 2.0 lakabı takılan bir cisim keşfettiğini duyurdu.

Kepler-1649b olarak bilinen bu gezegen, Dünya’ya büyüklük ve yoğunluk bakımından benzemektedir ve sadece 219 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldız sisteminde bulunmaktadır. Ancak atmosferi açısından bakıldığında bu gezegen kesinlikle daha çok “Venüs“e benziyor, çünkü oldukça sıcak görünüyor!

Ekip çalışmasını “Kepler-1649b: An Exo-Venus in the Solar Neighborhood“ olarak adlandırdı ve The Astronomical Journal’da yayımladı.

Gezegen; boyutu ve ev sahibi yıldızından aldığı ışık miktarı açısından, Venüs’e benzemektedir. Bu da potansiyel olarak Venüs benzeri yüzey sıcaklıklarına sahip olabileceği anlamına gelmektedir. Farklılıkları da vardır çünkü Güneş’imizden daha küçük, daha serin ve daha kırmızı olan bir yıldızın yörüngesinde dönmektedir. Sadece 9 gün içinde kendi yıldızı etrafındaki yörüngesini tamamlamaktadır ve bu da onu ev sahibi yıldıza yakın bir konumda tutmaktadır. Ayrıca manyetik radyasyona ve gelgit kilitlemesine maruz kalmaktadır. Ayrıca, daha serin bir yıldızın yörüngesinde döndüğünden, kendi yıldızından daha düşük enerjili radyasyon alır, yani Dünya’nın Güneş’ten aldığından daha azını almaktadır.

Kepler-1649b bugüne kadar keşfedilen, Venüs’e en çok benzeyen gezegendir. Geleceğe baktığımızda, Dış Gezegen İnceleme Uydusu (TESS-Transiting Exoplanet Survey Satellite), James Webb Teleskopu ve Gaia uzay aracı gibi gelecek nesil araçların daha detaylı çalışmalara izin vereceği umulmaktadır. Gök bilimciler böylece gezegenin boyutunu, uzaklığını ve ev sahibi yıldızın sıcaklığını daha doğru bir şekilde belirlemeyi umuyorlar. Bu bilgiler, bir gezegeni “yaşanabilir” hale getirmek için nelerin gerekli olduğuna dair çok şey öğrenmemize yardımcı olacaktır.

Bu tür ekipmanların geliştirilmesi, komşu kırmızı cüce yıldızların etrafında kaç tane dış gezegenin gezindiğinin tespit edilebilmesi açısından özellikle yararlı olacaktır. Samanyolu’ndaki yıldızların kabaca %85’inin yaşanabilir gezegenlere sahip olup olmadıklarını bilmek, kesinlikle ilgiyle karşılanacaktır!

For English version and details please check:

https://www.universetoday.com/134849/venus-2-0-discovered-back-yard/

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın