Grafen Elektrotlar Güneş Enerjisinin Depolanmasını %3.000 Artırabilir !

Araştırmacılar, mevcut Güneş enerjisi depolama kabiliyetini %3.000 gibi şaşırtıcı bir oranda artıracak yeni bir grafen elektrot icat ettiler.

Teknoloji esnektir ve direkt olarak Güneş pillerine adapte edilebilir. Bu da sonunda gücünü Güneş’ten alan ve gücü asla tükenmeyecek akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara bir adım daha yaklaşabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Güneş enerjisini güç kaynağı olarak güvenilir bir şekilde kullanmanın en önemli handikabı; zaman içinde sızıntı olmaksızın daha sonra kullanmak üzere depolamanın etkili bir yolunun henüz bulunamamış olmasıdır. Bu amaçla, mühendisler süper kapasitörlere yönelmektedirler ancak şu an için, süper kapasitörler Güneş pillerinin yaşatabildiği kadar enerjiyi depolayamıyorlar.

Bu nedenle Avustralya’dan bir ekip, canlıların küçük bir alana çok miktarda enerjiyi nasıl sıkıştırabildiklerini araştırmaya karar verdiler. Ekibin hayal gücü ise yaygın bir Kuzey Amerika bitkisi olan batılı eğrelti otunun (Polystichum munitum) parçalı yapraklarından etkilendi.

Eğreltinin yaprakları sık yapılı damarlardan oluşur ve bitkinin enerjiyi depolayabilmesini, tüm gövde boyunca suyu taşımasını son derece verimli hale getirmektedir.

Yandaki resimde bir eğrelti otu yaprağının yüzeyi 400 kat büyütülmüştür ve araştırmacıların tasarımlarında kullandıkları kendi kendini kopyalayan modelini açıkça görebilirsiniz.

Bilim insanları, oldukça iletken bir elektrot yapmak için elektriği etkileyici oranlarda iletebilen ve çok yönlü bir atom kalınlığında karbon nanomateryali olan grafeni manipüle etmek için lazer kullanmaktadırlar.

Grafen elektrodunda parçalı bir tasarım kullanarak ve mevcut süper kapasitörlerle birleştirerek 30 kat daha yüksek enerji depolama kapasitesine ulaşılmıştır. Yeni elektrot başarılı bir şekilde uygulanırsa süperiletkenlerle bağlantılı olan ve şu anda mevcut olanlardan %3.000 daha fazla depolama kapasitesine sahip güneş pillerini görebileceğiz. Kapasiteyi artıran süper kapasitörler, hem uzun vadeli güvenilirlik hem de çabucak ortaya çıkan enerji salınımı sunacaklardır.

Prototip “Bilimsel Raporlar“da anlatılmıştır.

For English version and details please check:

http://www.sciencealert.com/new-graphene-based-electrode-could-boost-solar-energy-storage-by-3-000

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın