Dünya Benzeri Bir Dış Gezegen Çevresinde Atmosfer Bulundu !..

Gök bilimciler, Vela takımyıldızında ve yaklaşık 39 ışık yılı uzaklıkta bulunan “Gliese 1132b 5” (kısaca GJ 1132b) adlı Dünya benzeri bir dış gezegen çevresinde atmosfer tespit ettiler. 

Kütle ve yarıçap bakımından Dünya’ya çok benzeyen bir gezegende ilk kez atmosfer keşfedilmiş oldu.

GJ 1132b’nin atmosferi hakkında hala öğrenilmesi gereken çok şey var, ancak ilk gözlemler bu gezegenin sıcak buhardan oluşmuş atmosfere sahip bir “su dünyası” olabileceğini gösteriyor.

Şimdiye kadar, GJ 1132b’nin Dünya’nınkinin yaklaşık 1.6 katı kadar bir kütleye ve 1.4 katı kadar yarıçapa sahip olduğu belirlenmiştir. Bu dış gezegen bizim evimizle yani Dünya ile olağanüstü benzerlik göstermektedir.

Önemli kötü haber ise, tahmin edilen yüzey sıcaklığının 370 derece olmasıdır ve bu durum da bizimki gibi bir hayata ev sahipliği yapma ihtimalini azaltıyor.

Gök bilimcilerin başka bir gezegende yaşam arayışında izleyecekleri en iyi strateji, o gezegenlerin atmosferinin kimyasal bileşimini tespit etmek ve canlı organizmaların varlığına işaret eden bazı kimyasal dengesizlikleri bulmaktır. Örneğin, Dünya’da atmosferdeki çok miktarda oksijenaçık bir delil“dir.

Gezegen, Southworth ve ekibinin Şili’deki ESO / MPG teleskobunu kullanarak gözlemlediği çok da uzak olmayan kırmızı cüce yıldızı Gliese 1132’nin yörüngesinde geziyor.

Gezegenin büyüklüğü ve bileşimi hakkında daha iyi bir fikir edinmek için ekip; GJ1132b her 1.6 Dünya gününde kendi ev sahibi yıldızının önünden geçerken ışığın 7 dalga boyu karşısında, parlaklığındaki önemsiz dalgalanmayı ölçtüler.

Gezegenin bazı dalga boylarında opak bir atmosfere sahip olduğu düşünülmektedir. Böyle göründüğü kızılötesi dalga boyunda görüntülendiğinde gezegen, ekibe oldukça büyük görünmüştür.

Bir basın açıklamasına göre; “çok düşük kütleli yıldızların ve gezegenlerin sayısının fazla olması göz önüne alındığında, yaşam için uygun olan koşulların evrende yaygın olduğu düşünülebilir”.

For English version and details please check:

http://www.sciencealert.com/atmosphere-has-been-detected-around-an-earth-like-exoplanet-for-the-first-time

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın