Genetik Hatıralar 14 Nesile Geçiyor !

Şaşırtıcı bir araştırmaya dayanarak, 14 nesil önce yaşamış atalarınızın deneyimlerinin genetik olarak aktarılma olasılığı olduğundan şu andaki yaşamınızda bir etkisi var gibi gözüküyor.

Genleriniz ebeveynlerinizden ve onların genleri de onların ebeveynlerinden miras kalır. Bunlar mutasyona uğrarsa genetik miras da bu mutasyonla birlikte değişir. Bununla birlikte, genomunuzun kendisini “nasıl ifade ettiğini” gösteren değişiklikler; yutulan kimyasallar, egzersiz ve psikolojik sorunlar gibi çevresel değişiklikler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Atanız aşırı stresli bir dönemden geçmişse bu “deneyim” genomunuza eklenebilir. DNA dizilerinizin üstüne ilave bir bilgi katmanı yerleştirilebilir. DNA dizisinin kendisi değişmez. Genellikle bu durum, “genetik dışı” anlamına gelen belli belirsiz tanımlanmış epigenetik alanı olarak bilinir.

Çalışmanın yazarları bunu daha doğrusu “çevreyle ilgili bilgilerin kuşaklar arası iletimi” olarak tanımlıyorlar. Zaten insanlarda bu görülmektedir. Örneğin; Holokost’tan (Nazi Soykırımı) sağ kurtulanların torunlarının kanlarındaki stres hormonu olan kortizolün seviyesi daha düşüktür. Bu da onların stres ve korkuya karşı daha savunmasız oldukları anlamına gelir.

Burada bahsedilen özel çalışma, C. elegans nematodlarına yani çok kısa ömrü olan yuvarlak solucan türlerine odaklanmıştır.

Araştırmacılar genetik olarak floresan bir protein taşıyan bir gen üzerinde genetik mühendisliğini konuşturarak genin parlamasını sağladılar; böylece onları UV ışığı altında izleyebileceklerdi. Daha sonra solucanları soğuk bir çevreye yerleştirdiler ve genin parlamasını izlediler. Onları sıcak bir ortama taşıdıklarında ise, genin daha parlak bir şekilde parladığını gördüler. Soğuk odaya geri döndüklerinde, gen yine parlıyordu ve sıcak ortamdaki “hafızanın” korunduğunu kanıtlamış oldu.

İnanılmaz bir şekilde solucanlar çoğaldığında, parlayan gen aracılığıyla bu bellek, yumurta veya sperm yoluyla alınıp alınmadıklarına bakılmaksızın benzeri görülmemiş halde tam 14 nesile birden geçti. Bu da yavruların kendileri sıcak ortamda yaşamamış olsalar bile sıcak çevrenin “farkında” olacakları anlamına gelmektedir.

Solucanlar çok kısa ömürlüdür, bu yüzden belki de torunlarının gelecekte çevrelerinin nasıl bir şey olabileceğini tahmin etmelerine yardımcı olmak için geçmiş koşulların hatıralarını iletiyor olabilirler.

For English version and details please check:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/ancestors-genetic-memories-passed-on-14-generations/page-2/

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın