Doğum Kontrol Hapı, Kadınlara Ne Yapıyor???

Dünya genelinde yaklaşık 100 milyon kadının doğum kontrol hapı kullanmasına rağmen, hapın kadın sağlığı üzerindeki etkisi hakkında şaşırtıcı derecede az şey biliyoruz.

“Doğum kontrol hapı, yaşam kalitesi ve depresyon üzerinde ne kadar etkiye sahiptir” konusu pek bilinmemekle birlikte bilimsel taban çok sınırlıdır ve plaseboyla (ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde) karşılaştırılacağı rastgele çalışmalara büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunu düzeltmek için bir ekip, 18 ila 35 yaşları arasında 340 sağlıklı kadın üzerinde bir çalışma yaptı. Kadınların bazılarına plasebo hapları, diğerlerine de etinil östradiyol ve levonorgestrel içeren kontraseptif haplar, üç aylık süre boyunca verilmiştir.

Etinil östradiyol ve levonorgestrel içeren haplar, dünyadaki kombine oral kontraseptif hapların en yaygın biçimi arasında yer alırlar çünkü en az kan pıhtısı riskine sahip haplardır ve “Levlen, Microgynon, Portia ve Alesse” gibi markalar altında satılmaktadırlar.

Çalışmanın başında kadınların kilo, boy ve kan basıncı da dahil olmak üzere genel sağlıkları ölçülmüştür. Ayrıca genel mutluluk ve depresif belirtilerle ilgili iyi bilinen iki anketini (Psikolojik Genel Sağlık Envanteri ve Beck Depresyon Envanteri) doldurmuşlardır. Ardından araştırmacılar sonuçları karşılaştırmak için üç aylık araştırma sonunda, aynı testleri uyguladılar. Doğum kontrol hapı verilen kadınlarda yaşam kalitelerinin, plasebo verilen kadınlara kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. Depresif belirtilerde ise anlamlı bir artış gözlemlenmemiştir.

Araştırmacılar, hapların yan etkilerini daha iyi ölçmek için ilginç bir ilk adım atmış olmakla birlikte, değişikliklerin nispeten küçük olduğuna dikkat çekmişlerdir. Bu nedenle, etkiler henüz detaylı şekilde okunamamaktadır. Bu bulgular sadece etinil östradiyol ve levonorgestrel kontamine hapları için elde edilmiştir.

Ayrıca, çalışma sadece üç aylık süreçte kadınları incelemiştir. Kontraseptif hapların kadınları nasıl etkilediği hakkında daha doğru bir fikir edinmek için daha uzun bir çalışma gerekmektedir.

Yaşam kalitesindeki bu muhtemel bozulmaya dikkat edilmelidir ve kontraseptif hapların reçete edilmesi ile birlikte ve kontrasepsiyon yöntemini seçerken dikkate alınmalıdır.

Regl dönemlerinin neden bu kadar acı verici ve ağrılı olabileceğini araştıran son araştırmalar sayesinde bilim adamları nihayet, kadınların üreme sağlığı ve kontraseptiflerin yan etkilerini ciddiye almaya başladılar.

Tabi doğum kontrol hapı yerine erkekler için de seçenekler mevcuttur. Bilim adamları erkeklerde hormonal kontraseptif enjeksiyon konusunda ilerleme kaydetmekle birlikte  aynı zamanda spermleri bloke eden tersinir ve prezervatife gerek kalmayacak jeller üzerinde de çalışmaktadırlar.

For English version and details please check:

http://www.sciencealert.com/major-study-finds-the-pill-has-a-pretty-crap-impact-on-women-s-wellbeing

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın