Karbondioksit Emisyonu Artışı Dünya’yı Triyasik Döneme Sokacak !

Isıyı tutup salmayan karbondioksit emisyonları nedeniyle gezegenimizin giderek ısındığı bir sır değildir, ancak yeni bir araştırma, mevcut küresel ısınma eğilimlerinin Dünya tarihinde yaklaşık yarım milyar yıl boyunca görülmeyen bir iklim üretebileceğini gösterdi…

Araştırmacılar;

“İnsanlık, gezegendeki tüm mevcut fosil yakıtlardan yararlanmaya devam ederse 2250 yılına kadar yaklaşık 200 milyon yıl önceki Triyasik dönemden bu yana görülmemiş atmosferik karbondioksit seviyeleriyle yüz yüze kalırız. (Dünya tarihindeki sıcak ve kuru çağ olarak bilinir ve gezegenin kutup bölgelerinde o dönemde hiç buz yoktu, ayrıca ilk dinozorlar ortaya çıkmıştı.)

2400 yılına kadar ise bu seviyeler, şimdiye dek hazırlanmış tüm jeolojik kayıtların üzerine çıkar” diye belirtmişlerdir.

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden jeokimyacı Gavin Foster;

“Milyonlarca yıl öncesinin karbondioksit konsantrasyonlarını doğrudan ölçemiyoruz. Bunun yerine, kayalarda kayıtlı olan dolaylı “vekillerine” güveniyoruz. Bu çalışmada, eski karbondioksit seviyelerinin sürekli kaydını tutabilmek için bu kayalardaki birkaç farklı vekilin tüm mevcut yayınlanmış verilerini derledik” demiştir.

Analizler; bu seviyelerin şu anda Dünya tarihindeki diğer sıcak dönemlerden çok daha düşük olduğunu ancak inanılmaz derecede hızlı bir şekilde yükselişe geçtiğini göstermektedir.

Sanayileşme öncesi dönemde karbondioksit konsantrasyonu atmosferde 280 ppm olarak seyretmiştir, ancak bu oran 2016’da 400 ppm’in üzerine çıkmıştır. Benzeri görülmemiş şekilde keskin olan bu artışa rağmen, yine de Dünya’nın geçmişindeki “sera” dönemlerinde görülmüş konsantrasyondan hala düşüktür. Bu eski sera etkisi altındaki dönemlerde, konsantrasyon 3000 ppm gibi yüksek seviyelerdeydi.

Dünya’nın atmosferini etkileyen Güneş enerjisi seviyesi – ki buna toplam güneş ışınımı da denir – geçen yüz milyonlarca yıl boyunca artmıştır. Çünkü Güneş git gide parlak hale gelmektedir. Ancak atmosferik karbondioksit de aynı periyotta kademeli olarak düştüğünden dolayı, Dünya’nın iklimi sabit kalmıştır.

Tabi ki bu durum şimdiye kadar böyleydi ama artık değil!

Araştırmacılar, fosil yakıt kullanımı kesintisiz bir şekilde devam ederse 2250’ye kadar yaklaşık 2.000 ppm’lik seviyelere ulaşacağımızı tahmin etmektedirler. Bu oran 200 milyon yıl önceki Triyasik dönemde bile görülmemiştir.

Ancak 2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, insanlık yenilenebilir enerjiye sırtını dönerek Dünya üzerindeki kalan tüm fosil yakıt kaynaklarını tüketmeye devam ederse Antarktika, hızlı bir şekilde eriyecek ve deniz seviyesi 60 metreye kadar yükselecektir.

For English version and details please check:

http://www.sciencealert.com/if-co2-emissions-keep-up-earth-is-headed-back-to-the-triassic-period-or-worse

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın