Stephen Hawking: İnsanlar 100 Yıl Sonra Dünya’yı Terk Etmeli…

Geçen sene Stephen Hawking biz insanları uyardı; öyle ki muhtemelen dünyada yaşamaya devam etmek için yaklaşık 1000 yılımız vardı. Hawking, yaklaşan kıyametten ırkımızı kurtarmak için bize bir çözüm de sundu.

“İnsanlığa dair bildiklerimizi geliştirmek için uzayı araştırmaya devam etmeliyiz. Mütevazi gezegenimizin ötesine geçmeliyiz” dedi.

Fakat birkaç ay sonra ünlü astrofizikçi 1000 yıllık tahminini yalnızca 1 asıra indirgedi.

Stephen Hawking İnsanlığın Geleceği Hakkında Ne Diyor?

Stephen Hawking geçen yıl Oxford Üniversite Birliği’nde yaptığı konuşmasında, insanlığın sadece Dünya’da 1000 yıllık zamanı kaldığını söyledi. Gezegenimizin saati ve herkesin hayatta kalması için çözüm yolları düşünmesi gerektiği konusunda endişelerini dile getirdi.

“Kırılgan gezegenimizden kaçmadan önce, 1000 yıl daha hayatta kalacağımızı sanmıyorum. Bu nedenle, uzaya olan ilgiyi teşvik etmek istiyorum ve eğitimlerimi erkene aldım. Kozmolojideki en son gelişmeler, evrenin kesintisiz görüntülendiği uzaydan sağlandı, ancak insanlığın geleceği için uzaya gitmeliyiz”.

Bu durum Elon Musk, Mars One ve NASA gibi uzay meraklılarının Mars’ı kolonileştirme yarışını hızlandırmaya yönelik heveslerini açıklıyor. Ay tozu ve Mars topraklarını kullanarak uzay tuğlaları yapmak şeklinde bir çok araştırma projesi, Dünya dışında bir topluluk kurmak için, uzun bir süreç gibi gözüküyor. Bununla birlikte, bu yeni keşfedilen teknolojiler bir hayli ısmarlama uzay yapıları inşaa etmeyi vaat ediyor. Fakat diğer fütüristik teknolojiler medeniyetimiz için o kadar iyi değildir.

Örneğin, Stephen Hawking yapay zekanın insanlık için zararlı olacağını öngörüyor. Yapay zekâ varlıklarının sayısız avantajlarına ve gelecekte bunların yararlı şekillerde kullanılma olasılığına rağmen, yıkım ve zarar da getirebilirler.

Hawking, “faydasının yanında, yapay zeka aynı zamanda azınlıkların birçok kişiyi ezmesi için güçlü özerk silahlar gibi tehlikeleri de beraberinde getirecektir” dedi. Yani belki de bu, birçok araştırmanın yanlış tarafa doğru gittiğini gösteriyor olabilir.

Gelişmekten ziyade daha fazla yıkıma neden olacak teknolojiler geliştirmek zaman kaybı gibi görünüyor. Herkesin diğer gezegenlerde yaşayabilme misyonu konusunda birleşmesi önemlidir.

Dışarıda milyonlarca başka evrenin olduğu biliniyor, yaşanabilir gezegenlerin ve uyduların birer birer baş gösterdiği de ortadadır. Hawking bunun sağlam bir savunucusu ve halkın da uzaya eğilimli olmasını sağlamak için çalışıyor.

Hawking, “ayaklarına değil, yıldızlara bakman gerektiğini hatırla! Gördüğünü anlamaya çalış ve evreni neyin var ettiğini merak et. Meraklı ol, hayatta her zaman başarabileceğin bir şey vardır, sadece pes etme” demiştir.

For English version and details please check:

http://interestingengineering.com/stephen-hawking-says-humans-must-leave-earth-100-years-survive/

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın