Zaman Yolculuğu Olasılığı Matematiksel Olarak Hesaplandı Mı?

UBC Okanagan kampüsünde çalışan matematik ve fizik eğitmeni Ben Tippett, geçtiğimiz günlerde “zaman yolculuğu fizibilitesi” hakkında bir çalışma yayınladı. Uzmanlık alanı Einstein’ın genel görelilik teorisi olan Tippett, boş zamanlarında kara delikler ve bilim kurgu üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Matematik ve fiziği kullanarak zaman yolculuğu için yöntem tanımlayan bir formül oluşturmuştur. Tippett, “İnsanlar zaman yolculuğunu kurgu olarak düşünüyorlar. Bunun mümkün olmadığını düşünmeye eğilimliyiz, çünkü aslında henüz yapamıyoruz, ancak matematiksel olarak mümkün” dedi.

1915’de Albert Einstein, yerçekimsel alanların uzay ve zaman dokusundaki bozulmalardan kaynaklandığını belirten “genel görelilik” teorisini açıkladı. Uluslararası bir fizik enstitüsü ve araştırma grubu olan LIGO Bilimsel İşbirliği, 100 yıldan fazla bir süre sonra, Einstein’ın teorisini doğrular şekilde yani milyarlarca ışık yılı uzakta kara deliklerin çarpışmalarının yarattığı yer çekimi dalgalarının bulunduğunu açıkladı.

Tippett, uzayın kendi kendine zamanla birlikte ayrı bir boyutta 3 boyuta bölünmesinin yanlış olduğunu söylüyor. 4 boyut aynı anda, farklı yönlerin bağlı olduğu bir uzay-zaman sürekliliği olarak hayal edilmelidir. Tippet, Einstein’ın teorisini kullanarak uzay-zaman eğriliğinin gezegenlerin kavisli yörüngelerini oluşturduğunu söylüyor.

“Yassı” ya da “kavisli olmayan” uzay-zamanda, gezegenler ve yıldızlar düz çizgide hareket edecekti. Büyük bir yıldızın çevresinde, uzay-zaman geometrisi kavisli hale gelir ve yakınlardaki gezegenlerin düz yörüngeleri, bu kavisi takip eder ve yıldızın etrafında eğilir.

“Uzay-zaman yüzeyinin zaman yönü de bu kavisi gösteriyor. Kara deliklere ne kadar yaklaşılırsa zamanın o kadar yavaşladığına dair elde ettiğimiz kanıtlar var” diyor Tippett.

“Benim tasarladığım zaman makinesi modeli, zamanı yolcular için düz bir çizgi olarak değil de, kavisli şekilde bükmek için, kavisli uzay-zamanı kullanılıyor. İşte bu daire zamanda bizi geri götürüyor” diye ekledi.

Tippet’a göre, matematiksel bir denklem kullanarak böyle bir zaman yolculuğu tarifi yapmak mümkün olsa da, herkesin çalışmasını sağlayacak bir makine inşa edebileceğinden şüphe ediyor.

Tippett zaman yolculuğu araştırması için, uzay-zamanda aykırı, nedensel olmayan, tersine giden bir alanın (TARDIS) matematiksel modelini yarattı. Bunu; büyük bir dairesel yoldan geçerken geriye ve ileriye doğru uzay ve zaman boyunca taşınan bir uzay-zaman geometrisi balonu olarak tanımlıyor. Balon, bazen zamanda geriye doğru hareket ederek uzay-zamanda ışık hızından daha büyük hızlarda dolaşıyor.

For English version and details please check:

http://www.scienceactually.com/story/researcher-uses-math-to-investigate-possibility-of-time-travel/

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın