Kalp Krizi Hasarına 30 Yıllık İlaç

30 Yıllık İlaç, Kalp Krizi Hasarını Nasıl Önlüyor?

Felç vakalarının çoğunda olduğu gibi kalp krizi sonrası, vücutta oluşan zararın en aza indirilmesi oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Madrid’de bilim adamları yaklaşık 30 yıldır kullanılan bir ilacın, o anki kritik zamanın en iyi şekilde kullanılmasına nasıl olanak sağladığını ortaya çıkardı. Bilim adamları, metoprolol olarak bilinen ve adrenalin hormonunun salgılanmasını önleyerek kan basıncını düşüren ucuz bir beta-bloklayıcı sınıfından olan bu ilacın, zamanı avantaja çevirme mekanizmasını keşfetti.

Madrid’deki Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III (CNIC) merkezinden bir ekip, 2013’te metoprolol ile klinik deneyler yapmış ve bu ilacın akut kalp krizi sırasında hasar miktarını azalttığını görmüştü. Sonuçları kısa süre önce ‘’Nature Communications’’ dergisinde yayımlandı ve CNIC’nin yeni araştırmasında ilacın bunu nasıl başardığı anlatıldı.

Bilim adamları, vücutta enfeksiyonla mücadele eden beyaz kan hücreleri olan nötrofillerin kilit nokta olduğunu, hasta kalp krizi geçirdiğinde doktorların mümkün olduğunca çabuk koroner atardamar önündeki engeli kaldırmayı amaçladığını; ancak engel kalktığında kanın tekrar kalbe aktığını ve dolayısıyla nötrofillerin kalp dokusunda kalıcı hasara neden olan enflamasyon sürecine yol açtığını açıkladılar.

Nötrofiller Zayıf Hücrelerin Ölümüne Neden Oluyor

Araştırmanın başındaki Jaime Garcia-Prieto, nötrofillerin kan akışından sonra kalp dokusuna girdiğinde zaten zayıflamış olan hücrelerin ölümüne yol açtığını belirtti. Bilim adamlarından Borja Ibanez ise; metoprololün nötrofilleri şaşırtarak görevlerini değiştirmesini sağladığını ve kalp kasındaki enflamasyon yaralanmasını sınırlandırdığını ifade etti.

Araştırmanın sonuçları, söz konusu ilacın vücuttaki faaliyetlerine farklı bir bakış açısı sağlıyor. Daha önce metoprololün doğrudan kalp kası hücrelerine etki ettiğine inanılıyordu. Metoprolol ucuz ve yaygın olduğundan kullanımı kalp krizi geçiren hastaların hayatta kalma şansını artırıyor. Bilim adamları, kalp krizinden sonra önceliğin mümkün olduğunca hızlı kan akışı sağlanması olduğundan, metoprolol verilerek kalbin buna hazırlanabileceğini ve kalp dokularına zararın azaltılabileceğini vurguladılar.

Hazırlayan: S. ASLAN

Kaynak: http://newatlas.com/drug-helps-prevent-heart-attack-damage/49062/

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın