Son Kullanma Tarihine Dikkat Edilecek 18 Ev Eşyası !..

Farkında olmadığımız ama son kullanma tarihi olan ev eşyası listesini sizler için derledik…

Sütün son kullanma tarihini her zaman kontrol ederiz; güzellik ürünlerimizi ne kadar süreyle muhafaza etmemiz gerektiğini de biliriz. Ne yazık ki, evimizin içinde gerçekten olması gerekenden daha uzun süre kalan eşyalara ise dikkat etmiyoruz.

YATAK ODASI:

Yastıklar: 2-3 yıllık ömürleri vardır. Maytlar için zamanla yuvaya dönüşürler ve zamanla şekil kaybına uğradıklarından boyun ağrısına sebep olurlar.

Terlikler: 6 aylık ömürleri vardır. Mantarsal bir enfeksiyonun yayılması için mükemmel eşyalardır. Bu nedenle mümkün olduğunca sık yıkanmalıdırlar.

BANYO:

Banyo Lifi: 6 aylık ömürleri vardır. Küf ve mantar üretirler. Doğal ve sentetik banyo lifleri büyüyen bakterilerden temizlenmek üzere kaynar suda temizlenebilirler.

Havlu: 1-3 yıl arası ömürleri vardır. Islak havlular bakteri gelişimi için mükemmel ortamlardır. Sürekli yıkanmaları bile çözüm olmayabilir.

Diş Fırçası: 3 aylık ömürleri vardır. Aslında grip veya nezle geçirdikten sonra bile değiştirilmeleri gerekir çünkü sizi hasta edecek mikroplar bir kere fırçanıza yerleşmişlerdir.

Oksijenli Su: 2 aylık ömürleri vardır. Bir kere açıldıktan sonra 2 ay içinde normal sudan bir farkları kalmaz. Ağzı kapalı bir oksijenli su şişesi ise 1 yıldan fazla saklanmamalıdır.

Tarak / Saç Fırçası: 1 yıllık ömürleri vardır. En az haftada 1 kez temizlenmelilerdir ve yılda 1 kez ise değiştirilmelidirler. Doğal kıldan yapılmışsa 7-10 ay sonra değiştirilmelidir.

Parfüm: 1-3 yıl arası ömürleri vardır. Parfümün içindeki esansiyel yağlar eğer ağzı kapalıysa 3 yıla kadar kalır, ağzı açıksa 2 yıla kadar korunurlar.

MUTFAK:

Baharatlar: 1-3 yıl arası ömürleri vardır. Ancak öğütülmüş olan baharatlar 6 aydan fazla saklanmamalıdır.

Un: 6-12 aylık ömürleri vardır.

ÇOCUK ODASI:

Emzik: Lateks emziklerin ömrü 2-5 hafta arasıdır. Lateks çok çabuk parçalanır ve çatlama olmuşsa içinde mikrop barındırır.

Çocuk Oto Koltuğu: 6-10 yıl arası ömürleri vardır. Zamanla plastik ve köpük malzeme bozulur, şeklini kaybeder ve çocuğu koruyamaz hale gelir. Bu nedenle 2.el almak yerine yenisini almak mantıklı olacaktır.

GARDIROP:

Sütyen:  1-2 yıllık ömürleri vardır.

Spor Ayakkabı: 1 yıllık ömürleri vardır. 450-500 km’lik kullanımdan sonra yastıklama etkisini kaybeder ve eklemlerinizde daha fazla baskıya sebep olur.

KİLER:

Yangın Söndürücü: 15 yıllık ömrü vardır. Ancak herhangi bir hasar almışsa acilen değiştirilmelidir.

Uzatma Kablosu: 1-2 yıllık ömürleri vardır.

Dezenfektanlar: 3 aylık ömürleri vardır. 3 ay sonunda etkilerini kaybetmeye başlarlar.

Sinek İlaçları: 2 yıllık ömürleri vardır. 2 yıl sonunda etkilerini kaybederler.

Hazırlayan: N. S.

Kaynak: https://brightside.me

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın