İsa Mesih Gerçekten Tablolardaki Gibi Miydi?

Kuşkusuz modern uygarlık tarihinin en etkili isimlerinden biri İsa Mesih ! İsa’ya ait olduğu düşünülen geleneksel görüntü, Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği ve Diego Velazquez’in Cristo Crucificado‘yu da içeren bir dizi ünlü sanat eserinden türetilmiştir. Sonuç olarak İsa Mesih sık sık açık ve uzun saçlı, uzun boylu ve açık tenli olarak resmedilir. Gerçek şu ki İsa’nın yaşamış olduğu bildirilen dönemdeki Galilea bölgesindeki (şimdi kuzey İsrail’de) erkekler bu tasvire hiç uymuyorlar!

Manchester Üniversitesi’nden adli bir yüz rekonstrüksiyon uzmanı ve eski tıp ressamı olan Richard Neave, 1.yüzyılda İsa’nın yaşadığı bölgedeki erkeklerin yüzünü yeniden canlandırdı.

İsrailli arkeologlarla birlikte çalışan Neave, Kudüs’teki bölgede bulunan üç tane Galilealı Sami erkeği kafatasını model olarak kullandı. Daha sonra, kafataslarının 3D (3 boyutlu) kesit görüntülerini oluşturmak için bilgisayarlı tomografiden faydalandı ve tam yapıyı ortaya çıkarmayı başardı. Böylece bir bilgisayar programının, tam olarak gelişen yüzlerin neye benzediğine dair bir örnek yaratmasını sağladı. Bu bilgilerle Neave, İsa’nın yaşadığı bölgede ve zaman diliminde tipik bir insan kafatasının 3D bir dökümünü yapabildi. Daha sonra bu 3D döküme kil katmanları eklendi. Bu da insan yüzleri üzerindeki belirli noktalardaki yumuşak doku kalınlığını belirlemek üzere tasarlanmış bir bilgisayar programı tarafından sağlanan kesin bilgilere uygun olarak gerçekleştirildi.

Doğal olarak, İsa’nın nasıl göründüğüne dair kesin bir tarihsel model olarak alınmasa da daha geçerli ve doğru bir tasvir ortaya çıkmış oldu. Ayrıca, belki de sonuçlar daha gelişmiş teknikler kullanarak biraz farklı da olabilir, çünkü bu çalışmanın üzerinden  zaman geçmiştir ve teknikler de geliştirilmiştir.

For English version and details please check: 

http://www.iflscience.com/editors-blog/what-jesus-really-looked/

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın