İklim Ve Sağlık İlişkisi

İklim ve sağlık konulu Tıp Derneği Konsorsiyumu tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, iklim değişikliği sadece bir çevre meselesi değil, üstelik bir sağlık sorunu da.

Birçok kişi, iklim değişikliğinin sağlıkla pek alakalı olmadığını düşünür ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Gerçek şu ki, iklim değişikliği birçok insanın sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir ve sağlık tehditlerine tepki verilmezse çok daha fazla insanın sağlığına zarar verebilir.

Bu Sağlık Sorunları Neler Olabilir?

Araştırmacı gurup; aşırı sıcak, aşırı hava kirliliği, keneler ve sivrisinekler, kontamine su, kirlenmiş gıda, zihinsel sağlık ve beslenme olmak üzere sekiz tehdit tespit etti.

700’den fazla insanı öldüren 1995’teki Chicago Isı Dalgası, 70.000’den fazla kişiyi öldüren 2003 Avrupa Isı Dalgası buna en güzel örneklerdir. 2003 ısı dalgaları, bilim insanlarının, en azından Londra ve Paris’te gerçekleşen ölümlerde iklim değişikliğinin sorumlu tutulabileceğini nicel olarak ortaya koyduklarını gösterdi ve iklim ve sağlık ilişkisi yeni bir boyut kazandı.

Aşırı hava olaylarından (sel, fırtınalar) kaynaklanan yerinden edilme, insanların kişisel hayatlarında büyük bir aksaklığa neden olur. İnsanları topluluktan ayırırsınız; aile üyeleri birbirlerinden ayrılırlar. Bu zihinsel baskıya neden olur ve madde bağımlılığı, alkolizm, uyuşturucu kullanımı, depresyon, endişe gibi durumlara yol açar.

Eyaletin %30’undan fazlasının 2016’da sular altında kaldığı Louisiana’da, öğrencilerin yağmur yağdığı zaman hala panik atak geçirdiği bildiriliyor. Suların tekrar yükseleceğinden korkuyorlar.

Tıp dernekleri işte bu basit nedenden dolayı bir araya geldi. Araştırmacılar, iklim değişikliğinin tetiklediği sıcaklar (ki bu da ozon ve duman oluşmasına neden olabilir) nedeniyle görülen kalp durması gibi sağlık sorunlarından tutun da bu değişikliğin çıkardığı yangınların yarattığı tahribatlara kadar pek çok konuda uyarıda bulundular. Ancak o zamanlar bu tehditler genellikle teorikti.

Ama giderek artan bir şekilde, doktorlar iklim değişikliğinin yayılan etkilerini görmeye başladılar. İklim ve sağlık arasında artık doğrudan ilişki kurulabilir. Örneğin; Minnesota’da bir doktorsanız ve bir hasta “Laym” şikayetiyle geliyorsa, bu bakteri enfeksiyonu da bir iklim değişikliği hastalığına dönüşür. Sıcak iklim, kenelerin yaşam alanını genişleterek ve popülasyonlarını artırarak yayılmalarını da hızlandırıyor. O nedenle bilim adamları, 2017’in Laym için özellikle kötü bir yıl olacağını öngörüyor.

For English version and details please check:

http://www.popsci.com/doctors-unite-to-say-climate-change-is-making-us-sick?con=TrueAnthem&dom=fb&src=SOC&utm_campaign=&utm_content=5906e52519d6ba00077ba3aa&utm_medium=&utm_source=#page-5

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın