Sapyoseksüellik: Kimileri Zekileri Seksi Bulur!

Sapyoseksüellik nedir, nasıl tanımlanır?

Zekayı Cinsel Anlamda En Cazip Özellik Olarak Görmektir“. Zeka gerçekten seksidir ve buna dair bilimsel bir dayanağı bile var.

Kişi-ötesi psikolojide doktora yapan Diana Rabb şöyle bir açıklamada bulunmuştur:

“Beyin en büyük cinsel organdır, sapyoseksüellik düşünüldüğünde, sapyoseksüel insanlar beyin tarafından baştan çıkarıldıklarını ve başkalarının iç görülerinin kendilerini heyecanlandırdığını söylerler. Ön sevişme olarak sapyoseksüel kişi felsefi, siyasi ya da psikolojik tartışmalara can atabilir, çünkü bu onu baştan çıkarır”.

Zeka Daha Tamamlayıcı Bir Faktör

Sapyoseksüellik, iyi bir konuşmanın sadece çıplak görünmekten daha tamamlayıcı olduğu fikrini benimser. Akıllı insanlar, özellikle diğer insanlara bakınca, fikirlerin çok daha uzun bir yol kat ettiğini düşünürler. İşte bu nedenle akıllı insanlar yalnız olma eğilimindedirler. Kendilerini kimlerle paylaştıklarına bakılırsa bu onların neden çok daha özel olduklarını açıklar.

Yüksek IQ, Sekse Daha Çok İlgi Demektir

Yetişkin seks oyuncakları satıcısı olan Lovehoney şirketi, zeka ve seks arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu bildirdi. Satış verilerine dayanarak, zeki insanların seks yapmaya daha çok ilgili oldukları konusunda tahminde bulunulabilir. Ancak bu veriler onların çok fazla cinsellik yaşadıkları anlamına gelmiyor.

2007’de yayınlanan “Cinsellik ve Zeka” başlıklı bir makaleye göre, Amerikalı erkeklerin %80’i ve kadınların %75’i 19 yaşında cinsel ilişkiye giriyor. Princeton Üniversitesi lisans öğrencilerinin %56’sı, Harvard Üniversitesi lisans öğrencilerinin %59’u ve MIT öğrencilerinin %51’i cinsel ilişki yaşadıklarını söylediler. Şaşırtıcı bir şekilde, MIT lisansüstü öğrencilerinin yalnızca %65’i şimdiye kadar cinselliği yaşamış.

Evrimsel Geçmiş

New Mexico Üniversitesi’nden Profesör Geoffrey Miller, genel zeka için 400 erkeği test etti ve onlardan bir sperm örneği istedi. Bulduğu şeyse, bilişsel testlerde en yüksek skoru alan erkeklerin en sağlıklı spermlere sahip olmalarıydı. Miller, beyin kalitesinin doğrudan sperm kalitesiyle bağlantılı olduğuna ve nesiller boyu aktarılabilen genetik bir özellik olduğuna inanmaktadır.

Bunu insan evrimi açısından düşünürseniz, eski atalarımız sadece hayatta kalmak için akıllı bir eş istemiş olmalılardı. Aptal bir partner, daha az güvenilir bir varlık anlamına geliyor. Şimdi biz daha gelişmiş nesiller olsak da aynı temel içgüdülere hala sahibiz.

For English version and details please check:

http://iheartintelligence.com/2015/05/23/sapiosexuality-why-some-of-us-are-attracted-purely-by-intelligence/?=minds

Çeviri: N. S.

Sayfamızı beğenip takip etmek ister misiniz?
0

Bir Cevap Yazın