RESMİ AÇIKLAMA

Sitedeki makalelerden faydalanmak isteyenlerin sonuna kadar okuması önemle rica olunur.

  1. Makale arşivi çeşitli kategorilerden oluşur ve bu kategorilerin altında da alt kategoriler bulunur. Herhangi bir konuda makale okumak istediğiniz zaman menü çubuğundaki kategori sekmelerini kullanabilirsiniz.
  2. Makale arşivindeki makaleler tarih sırasınagöre düzenlenmiştir. En sonda en yeni tarihli makale bulunmaktadır.
  3. Makalelerin hiçbirisi akademik makale olma gibi bir iddiaya sahip değildir ve o şekilde hazırlanmamıştır. Makale arşivitamamen en yeni ve popüler bilimsel çalışmalar üzerine kuruludur.
  4. Makaleler, kısmen veya tamamen çevirilerden oluşmaktadır. Alıntı yapılan kaynaklar makale altlarında görülebilir ve kaynakçadaki çeşitli makalelerden doğrudan ya da dolaylı olarak faydalanılır.Makalelerde kullanılan kaynaklar ve her türlü içerik, yazarın kendi bilgisi doğrultusunda yorumlanabilir, değerlendirilebilir, geliştirilebilir ve değiştirilebilir. Son Dakika Bilim yazarlarının bu hakları kendilerine saklıdır. 
  5. Makalenin sonunda ya da görsel içeriğin altında kişi ismi;

Hazırlayan” şeklinde görülüyorsa yazar kendi bilgilerini ekleyerek yazıyı orijinalinden farklı hale getirmiştir.

Çeviren” şeklinde görülüyorsa orijinaline hiçbir şekilde dokunulmamış ve en olası birebir çeviri yapılmıştır.

“Uyarlayan” şeklinde görülüyorsa çeviri yapılmıştır; ancak metnin orijinalindeki ülke yerine, Türkiye kültürü, tarihi ve özellikleri ne yer verilmiştir ve metnin orijinaline sadık kalınmıştır. 

Yazar” şeklinde görülüyorsa makale özgündür ve tamamı yazar tarafından yazılmıştır, alıntılar ve referanslar bulunabilir.

Düzenleyen” şeklinde görülüyorsa yazandan farklı bir yazar, bazı düzenlemeler yapmış demektir.

Geliştiren” şeklinde görülüyorsa makalenin orijinal yazarının üzerine bir başka yazar eklemeler yapmış demektir.

  1. Makalelerde elbette zaman zaman teknik hatalar olabilir. Son Dakika Bilim’in kusursuzluk gibi bir iddiası olmayıp var olabilecek hataların asla kasti olarak yapılmadığını temin ve garanti eder.Eğer hata tespit edecek olursanız bunları web sitesi, Facebook sayfası veya info@sondakikabilim.com e-posta adresi üzerinden bilimsel kaynaklarınız ile iletebilirsiniz. Son Dakika Bilim, hiçbir şekilde kasti olarak yapılmamış hatalardan ötürü sorumlu tutulamaz. 
  2. Makaleler, belirli kurallar içerisinde kalmak ve ticari olmamak kaydıyla, sitemize gerekli referansların gösterilmesi durumunda paylaşılabilir, kullanılabilir. Ancak izinsiz olarak içeriği değiştirilemez. Bu kaynak gösterme türü, yayınlayacağınız içeriğin alt kısmına veya üst kısmına görünür olmak koşuluyla, açık ve tıklanabilir şekilde ilgili içeriğimize link verilmelidir. Bağlantının yanında açık bir şekilde “SonDakikaBilim” ismi yazılmalı ve özgün başlık belirtilmelidir.Örneğin;
    Sondakikabilim.com, “Orijinal Yazı Başlığı”, http://sondakikabilim.com /alıntılananyazı/
  3. Son Dakika Bilim, her türlü içeriğinde yapılabilecek her türlü değişiklik, düzeltme ve geliştirme hakkını saklı tutar.